ingonyama

Xhosa (xh)

Sonder kopulatief
Naamval Enkelvoud Meervoud
Nominatief   ingonyama     iingonyama  
Vokatief   ngonyama     zingonyama  
Lokatief   engonyameni,
  kwingonyama  
  ezingonyameni,
  kwiingonyama  
Met kopulatief
Nominatief
(positief)
  yingonyama     zingonyama  
Nominatief
(negatief)
  (k)akuyingonyama     (k)akuzingonyama  
Met besitskakels: ingonyama (possessief)

Klas 9,  meervoud: klas 10

  Uitspraak

IPA:
sonder kopulatief: [iŋgɔˈɲaːma], vokatief: [ŋgɔˈɲaːma]; lokatief: [ɛŋgɔɲaˈmeːni, kˀɔ̯iŋgɔˈɲaːma]; meervoud: [iːŋgɔˈɲaːma], vokatief: [ziŋgɔˈɲaːma]; lokatief: [eziŋgɔɲaˈmeːni, kˀɔ̯iːŋgɔˈɲaːma]
met kopulatief: positief: [jiŋgɔˈɲaːma], meervoud: [ziŋgɔˈɲaːma]; negatief: [(kˀ)akˀujiŋgɔˈɲaːma], meervoud: [(kˀ)akˀuziŋgɔˈɲaːma]

  Selfstandige naamwoord

     Betekenisse

Leeu


Zoeloe (zu)

Sonder kopulatief
Naamval Enkelvoud Meervoud
Nominatief   ingonyama     izingonyama  
Vokatief   ngonyama     zingonyama  
Lokatief   enngonyameni     ezingonyameni  
Met kopulatief
Nominatief
(positief)
  yingonyama     yizingonyama  
Nominatief
(negatief)
  (k)akuyingonyama     (k)akuyizingonyama  
Met besitskakels: ingonyama (possessief)

Klas 9,  meervoud: klas 10

  Uitspraak

IPA:
sonder kopulatief: [iŋgɔˈɲaːma], vokatief: [ŋgɔˈɲaːma]; lokatief: [ɛŋgɔɲaˈmeːni]; meervoud: [iziŋgɔˈɲaːma], vokatief: [ziŋgɔˈɲaːma]; lokatief: [eziŋgɔɲaˈmeːni]
met kopulatief: positief: [jiŋgɔˈɲaːma], meervoud: [jiziŋgɔˈɲaːma]; negatief: [(kˀ)akˀujiŋgɔˈɲaːma], meervoud: [(kˀ)akˀujiziŋgɔˈɲaːma]

  Selfstandige naamwoord

     Betekenisse

Leeu

     Sinonieme

ibhubesi