ŋutunyi

Masai (mas)

Naamval Enkelvoud Meervoud
Nominatief   ŋutunyi   inoo ŋutunyi
Genitief ná manlike naamwoord   le ŋutunyi   loo ŋutunyi
Genitief ná vroulike naamwoord   e ŋutunyi   oo ŋutunyi
Akkusatief   ŋutunyi   inoo ŋutunyi
Vokatief   na ŋutunyi   na ŋutunyi

Vroulik

  Wisselspelling

ñgutunyi, ng'utunyi; meervoud: inoo ñgutunyi, inoo ng'utunyi

  Uitspraak

IPA: [ŋu˧ðu˧ɲi˦], genitief (manlik): [le˦ŋu˦ðu˦ɲi˦], genitief (vroulik): [e˦ŋu˦ðu˦ɲi˦]; akkusatief: [ŋu˦ðu˦ɲi˦], vokatief: [na˦ŋu˦ðu˦ɲi˦]; meervoud: [ɪ˧nɔ˦ɔ˨ŋu˧ðu˦ɲi˨], genitief (manlik): [lɔ˧ɔ˦ŋu˧ðu˦ɲi˨], genitief (vroulik): [ɔ˧ɔ˦ŋu˧ðu˦ɲi˨]; akkusatief: [ɪ˧nɔ˧ɔ˦ŋu˧ðu˦ɲi˨], vokatief: [na˦ŋu˧ðu˦ɲi˨]

  Selfstandige naamwoord

     Betekenisse

Jou moeder, u moeder, julle moeder

     Verwante woorde

(My moeder, ons moeder:) yieyio; (sy moeder, haar moeder, hulle moeder:) ŋotonye